E-kurs „Audytor Energetyczny Budynków Jednorodzinnych”
Kurs poświęcony jest omówieniu metodyki sporządzania audytów energetycznych dla domów jednorodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów programu „Czyste Powietrze”. W trakcie kursu dowiesz się, jak wykonać audyt energetyczny zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego, jak planować i oceniać prace termomodernizacyjne, jak wskazać optymalny zakres termomodernizacji oraz jakie są wymogi programu „Czyste Powietrze” w tym zakresie.
Program kursu składa się z 5 modułów tematycznych, gdzie każdy składa się z osobnych lekcji
Przed dokonaniem zakupu rekomendujemy zapoznanie się z pełnym zakresem tematycznym e-kursu.
Adresaci kursu:
Kurs kierujemy przede wszystkim do osób, które planują wejść do zawodu audytora energetycznego, a także dla audytorów, którzy chcą odświeżyć i uporządkować swoją wiedzę związaną z audytem energetycznym budynków jednorodzinnych. Kurs będzie okazją do zdobycia nowej wiedzy również dla osób, które związane są z realizacją prac termomodernizacyjnych realizowanych w ramach programu „Czyste Powietrze” i pracują na co dzień z audytem energetycznym. Kurs przygotowany jest z myślą o osobach, które znają już podstawy obliczeń cieplnych budynku, w tym potrafią sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej i chcą poznać zasady i warsztat pracy audytora energetycznego.
Cel kursu:
Dostarczenie wiedzy osobom wchodzącym do zawodu audytora energetycznego oraz osobom związanym z realizacją prac termomodernizacyjnych domów jednorodzinnych na temat metodyki sporządzania audytów energetycznych realizowanych na potrzeby m.in. programu „Czyste Powietrze”.
Treści kursu poruszają podstawowe zagadnienia prawne oraz techniczne audytu energetycznego, a także zasady finansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Kurs jest okazją do wzmocnienia kompetencji w zakresie szacowania efektów energetycznych, ekonomicznych oraz ekologicznych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wzmocni on kompetencje interesariuszy projektów termomodernizacyjnych poprzez przyswojenie treści merytorycznych prezentowanych podczas kursu i możliwość ich późniejszego wdrożenia w praktyce zawodowej.
Korzyści ze szkolenia:
Przygotowany przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych kurs jest doskonałą okazją do zdobycia lub odświeżenia wiedzy związanej z procedurą i metodyką audytów energetycznych oraz planowaniem i obliczaniem efektów przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Jeśli rozpoczynasz swoją karierę zawodową związaną z przygotowywaniem audytorów energetycznych lub ich interpretacja sprawia ci trudności i chcesz uporządkować swoją wiedzę, ten kurs jest właśnie dla Ciebie.
Szkolenie e-learningowe:
Szkolenie składa się z materiałów podzielonych na 5 modułów tematycznych. Każdy z modułów został podzielony na lekcje, w ramach których prezentowany jest materiał szkoleniowy w postaci filmów (czas trwania wszystkich nagrań to około 12 h). Lekcje uzupełnione są w miarę potrzeb materiałami dodatkowymi. Lekcje lub moduły zakończone są testem wiedzy (z możliwością wielokrotnego podejścia). Szkolenie e-learningowe odpowiada 24 godzinom szkolenia stacjonarnego. Uczestnictwo w kursie i zdanie testów wiedzy potwierdzone zostanie Certyfikatem wydawanym przez Fundację Poszanowania Energii.
Czas dostępu do e-kursu wynosi 60 dni od daty zakupu.
Warunki otrzymania certyfikatu:
Warunkiem otrzymania certyfikatu jest ukończenie e-kursu z wynikiem pozytywnym, tj. uzyskanie co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi z każdego testu wiedzy.
Cena:
500 zł (w tym 23% VAT), dla członków ZAE z opłaconą składką: 430 zł (w tym 23% VAT)
Cena obejmuje:
Rekomendujemy realizację kursu przy użyciu komputera stacjonarnego.
Najczęściej zadawane pytania
Kurs obejmuje zmiany w Programie “Czyste Powietrze” obowiązujące od 22.04.2024 r.
Wejście programu ze zmianami: 22 kwietnia 2024 r.
Zakończenie okresu przejściowego: 13 czerwca 2024 r.
Więcej informacji »
Kurs nie daje uprawnień umożliwiających wpis do rejestru. Wymagania określone są na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/centralny-rejestr-charakterystyki-energetycznej-budynkow
W przepisach dotyczących audytów energetycznych nie ma określonych warunków dotyczących kwalifikacji osób wykonujących audyty – Ustawodawca nie nakłada żadnych ograniczeń w zakresie wykonawstwa audytów. W praktyce osoby zamierzające sporządzać audyty uczestniczą w szkoleniach przygotowujących do czynności audytora lub kończą odpowiednie studia podyplomowe.
Natomiast zgodnie z informacja na stronie programu „Czyste Powietrze” ( https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/pytania-i-odpowiedzi/co-mozna-dofinansowa-oraz-wysokosc-dotacji/audyt-energetyczny) rekomendowane jest skorzystanie przez Wnioskodawcę z ogólnodostępnych list audytorów energetycznych, np. Zrzeszenia Audytorów Energetycznych https://zae.org.pl/ jak również z listy audytorów na platformie ekspertów efektywności energetycznej: https://www.peee.gov.pl/pl , które stanowią swego rodzaju referencję. Zachęcamy do zapoznania się z warunkami wpisu na te listy, które określone są na wyżej wymienionych stronach.
Omawiany przykład budynku przedstawiony jest na udostępnionym kursantom arkuszu Excel, który stanowi szablon audytu energetycznego zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego.
Ponadto niektóre działania zaprezentowane są w programie Audytor OZC.
Niemniej jednak każde dostępne na rynku narzędzie do wykonywania audytów energetycznych może być używane przy pracy audytora.
Program kursu zakłada, że uczestnik otrzyma wystarczającą wiedzę na temat audytów energetycznych, która pozwoli mu na wykonywanie audytów energetycznych budynków jednorodzinnych.
Pytania można kierować na aebj@e-learning.fpe.org.pl.
Nie prowadzimy indywidualnych konsultacji, natomiast zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania indywidualnej wyceny takiej usługi.
Informacje o członkostwie zawarte są na stronie: https://zae.org.pl/zostan-czlonkiem-zae/.